Committees


UNITED STATES COURT REPORTERS ASSOCIATION® COMMITTEE ROSTER 

STANDING COMMITTEES

AUDIT COMMITTEE – Inspect the books of the Treasurer annually and report their findings at the annual Board of Directors meeting of the Association.
Reggie Lambrecht, Chairperson
Lisa Wiesman
Linda Walsh
Donna Prather

AO COMMITTEE – Track rules and policy changes that may affect federal officials and provide advice to the Executive Committee and Board in addressing those with potential impact on members; for example, J-Net, CRAG, Judicial Conference proceedings, the court reporter manual.
Laura Robinson, Chairperson
Jana McKinney, USCRA CRAG Representative
Amy Condon
Brenda Fauber
Shirley Hall
Kelli Mulcahy
Amy Walker

BYLAWS COMMITTEE – Review requests for amendments to the Constitution & Bylaws and propose wording for any suggested changes.
Shannon Bishop, Chairperson
Erin Drost
Brenda Fauber
Shirley Hall
Nikki Peters
Becky Sabo

CONVENTION COMMITTEE – Provide site selection and speaker planning for the Midyear and Annual USCRA conventions, complete NCRA continuing education submission following events.
Becky Sabo, Chairperson
Debbie Kriegshauser
Shelley Ottwell
Nikki Peters
Laura Robinson

MEMBERSHIP COMMITTEE – Recruit members to join, communicate with current members regarding renewals, maintain membership database, manage website Private Library passwords, monitor USCRA Facebook page, disseminate electronic communications with members, create and manage electronic registration forms.
Jana McKinney, Chairperson
Laura Robinson, Retention and Recruitment Lead
Candy Potter, Membership Database/Private Library Lead
Brenda Fauber, Facebook Group/USCRA Messenger Lead
Megan Hague, Electronic Communications/Forms Leads
Jan Davis
Erin Drost
Carol Harrison
Marlene Kerr
Megan Pelka
Julie Thomas

NOMINATING COMMITTEE – Formulate a slate consisting of nominees for each of the offices of the Association.
Past President Members:
Laura Robinson, Past President (Term expires 10/2022)
Kelli Mulcahy, Past President (Term expires 10/2023)
Regular Members:
Shannon Bishop, One-year term (Term expires 10/2022)
Nancy LaBella, Two-year term (Term expires 10/2023)
JoAnn Corson, Three-year term (Term expires 10/2024)
Alternate Members:
Marlene Kerr, Alternate #1 (Term expires 10/2022)
Rebekah Lockwood, Alternate #2 (Term expires 10/2022)

REPORTER TESTING COMMITTEE – Create dictation materials, administer all aspects of Federal Certified Realtime Reporter Examination and Tunheim Annual Realtime Speed Contest.
Anne Bowline, Chairperson
Erin Drost
Shirley Hall
Lynne Krenz
Liz Lemke
Kelli Mulcahy
Lisa Wiesman

THE CIRCUIT RIDER – Create and edit content for publication of The Circuit Rider magazine.
Kelli Mulcahy, Chairperson
Candy Potter, Advertising Manager & Photographer
Lori Cecil-Vollmer
Shirley Hall
Debbie Kriegshauser
Mindy Martin
Annette Montalvo
Megan Pelka
Rogene Schroder
Suzanne Trimble
Rene Twedt
Amy Walker

 

OTHER APPOINTMENTS

USCRA CRAG REPRESENTATIVE
Jana McKinney

CIRCUIT REPRESENTATIVE COUNCIL CHAIRPERSON
Nikki Peters

USCRA HISTORIAN
Brenda Fauber

 

To contact any committee chair or to volunteer for USCRA committees in the future, please send your email to uscrapresident@gmail.com.